Δράσεις

Συμμετοχή στο 2ο Μαθητικό Συνέδριο στη Ναύπακτο

Το σχολείο μας, το Σάββατο 28 Απριλίου 2018, συμμετείχε στο 2ο Μαθητικό Συνέδριο που διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια Πάνου στο Πνευματικό Κέντρο της Ιερής Μητρόπολης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου.

Οι μαθητές μας Παππάς Μάριος και Πολιτοπούλου Σοφία, με τη βοήθεια του διευθυντή του σχολείου, φιλολόγου, Πιτσιάκκα Πέτρου, παρουσίασαν ένα θέμα σχετικό με την τοπική ιστορία, το οποίο αναφερόταν σε έναν αφανή ήρωα της ελληνικής επανάστασης το Γεώργιο Ανεμογιάννη Παξινό, ο οποίος βρήκε τραγικό θάνατο στη Ναύπακτο, κατά τη διάρκεια της επανάστασης του 1821.

Ο Γεώργιος Ανεμογιάννης προσπάθησε, τον Ιούνιο του 1821, να πυρπολήσει τα τούρκικα καράβια, που ήταν αγκυροβολημένα στη Ναύπακτο, στην προσπάθεια απελευθέρωσης της πόλης. Η επιχείρηση απέτυχε, ο ίδιος αιχμαλωτίστηκε από τους τούρκους, οι οποίοι τον σούβλισαν και τον έκαψαν ζωντανό. Εις ανάμνηση της θυσίας του, στην είσοδο του λιμανιού, βρίσκεται τοποθετημένο το άγαλμα του Ανεμογιάννη.