Διαγωνισμοί Επιστήμες

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΗ ΤΟΥ 2ου ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ ΣΤΗΝ 3η ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ 28ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ 2023-2024

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Γενικού Λυκείου Ναυπάκτου συγχαίρουν θερμά τον μαθητή της Β΄ Τάξης του Λυκείου μας Εβγκένιι Γριμπτσένκο, για την πρόκρισή του στην 3η και τελική φάση του 28ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Αστρονομίας 2023-2024.

Ο μαθητής μας παρακολούθησε τα δωρεάν διαδικτυακά μαθήματα Αστρονομίας eclass.orionas.gr, με διδάσκοντα τον συνάδελφο, Καθηγητή Φυσικής του 3ου Γυμνασίου Ναυπάκτου, κ. Αργύρη Δρίβα Argy Drivas.

Παραθέτουμε παρακάτω την ανακοίνωση της Αστρονομικής Εταιρείας Πάτρας «Ωρίων» για τα αποτελέσματα της 2ης φάσης «Ίππαρχος» του 29ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Αστρονομίας και Διαστημικής 2023-2024:

Το ΔΣ της Αστρονομικής Εταιρείας Πάτρας «Ωρίων» συγχαίρει τους μαθητές που προκρίθηκαν στην 3η και τελική φάση «Πτολεμαίος» του 29ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Αστρονομίας και Αστροφυσικής 2023 – 2024. Από τους 15 μαθητές Γυμνασίου και 21 μαθητές Λυκείου που προκρίθηκαν, οι 14 και 19 αντίστοιχα παρακολουθούν τα δωρεάν διαδικτυακά μαθήματα Αστρονομίας https://eclass.orionas.gr/ της Αστρονομικής Εταιρείας Πάτρας «Ωρίων».

Διδάσκει ο Αργύρης Δρίβας, Φυσικός στο 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου, αντιπρόεδρος ΔΣ «Ωρίων» και μέλος NAEC (National Astronomy Education Coordinator), με βοηθούς τους πρώην μαθητές της eclass και βραβευμένους στο Διαγωνισμό Αστρονομίας ή και σε Ολυμπιάδες Αστρονομίας, Διονύση Γάκη, Ευτυχία Βασιλείου, Κωνσταντίνο Ξυλόπορτα, Γιώτα Ντόβα, Σπύρο Γιάνι, Παναγιώτα Μπατσέλα, Βαγγέλη Γεωργούδη, Βασιλική Νείλα, Λάμπρο Τέγο, Γιώργο Τσουμπό, Μάνθο Κουκλέρη, Λευτέρη Φιλίππου και την Μαριλία Βελιζιώτη.

Τον Διαγωνισμό διοργανώνει η Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου και το Οικονομικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Περισσότερα για τον Διαγωνισμό Αστρονομίας στο https://contest.astronomos.gr/.