Ανακοινώσεις Δράσεις Εκδρομές

Διδακτική Επίσκεψη μαθητών στο Σ.Δ.Ε. Φυλακών Μαλανδρίνου

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας (διδακτική ενότητα: Νόμοι, ποινές, σωφρονιστικό σύστημα και επάγγελμα, επαγγελματικός προσανατολισμός, επανένταξη ομάδων στον χώρο της εργασίας), ένα τμήμα  της Γ ‘ και ένα τμήμα της Β΄ Τάξης του Λυκείου μας(σύνολο 45 μαθητές) πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας του Σωφρονιστικού Καταστήματος Κράτησης (Φυλακών) Μαλανδρίνου, με σκοπό την  ενημέρωση των μαθητών σε θέματα παραβατικότητας, απόδοσης ποινών, αλλά και την ευαισθητοποίησή τους σε θέματα επανένταξης. Η μετακίνηση έγινε με την σύμφωνη γνώμη των γονέων/κηδεμόνων και οι μαθητές/-τριες συνοδεύονταν από τέσσερις καθηγητές, τον κ. Κριαρά Νικόλαο, την κ. Μαντζαβά Ανδριάνα, τον κ. Λαδιά Αριστείδη και τον κ. Μπαλάσκα Ιωάννη. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 20 Μαρτίου και ώρα 9-12 π.μ.. Οι μαθητές/-τριες περιηγήθηκαν στους χώρους του Σωφρονιστικού Καταστήματος Κράτησης και του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας, συνοδευόμενοι από τον Διευθυντή των Φυλακών κ. Παπαδήμα Ευθύμιο, τον Αρχιφύλακα κ. Ταράτσα Γεώργιο και τον Διευθυντή του Σ.Δ.Ε. κ. Παππά Απόστολο. Επίσης, είχαν τη σπάνια ευκαιρία να συνομιλήσουν με δύο τροφίμους των Φυλακών και μαθητές του Σ.Δ.Ε., παρουσία των παραπάνω παραγόντων του Σωφρονιστικού Καταστήματος Κράτησης και του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά. Ιδιαίτερες ευχαριστίες απευθύνουμε στον Διευθυντή του Σωφρονιστικού Καταστήματος Κράτησης Μαλανδρίνου Φωκίδας  κ. Παπαδήμα για την άδεια που μας παραχώρησε προκειμένου να πραγματοποιήσουμε τη διδακτική μας επίσκεψη.

Πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο για να παρακολουθήσετε σχετικό βίντεο από τη διδακτική μας επίσκεψη: