Δράσεις Εκπαίδευση Πολιτιστικά

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΗΤΡΙΑ ΜΑΡΙΑ ΣΦΗΚΑ, ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΙΗΣΗΣ 2024

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης 2024 που εορτάστηκε φέτος την Πέμπτη 21 Μαρτίου, η πρόσφατα βραβευμένη από την Ακαδημία Αθηνών ποιήτρια Μαρία Σφήκα, συνάδελφος εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας του 1ου Γυμνασίου Ναυπάκτου, αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας και επισκέφτηκε το Σχολείο μας την Τετάρτη 27 Μαρτίου. Έτσι, τις δύο τελευταίες διδακτικές ώρες, δύο τμήματα του Λυκείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας, είχαν τη σπάνια ευκαιρία να συμμετάσχουν σε Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής που οργάνωσε και διηύθυνε η κ. Σφήκα στο Αμφιθέατρο του Σχολείου. Κατά τη διάρκεια του Εργαστηρίου οι μαθήτριες/-τές μελέτησαν, ανέλυσαν και σχολίασαν το ποίημά της “Ανησυχίες στοργικού γονέα” (από τη δεύτερη ποιητική συλλογή της κας Σφήκα με τίτλο Εισαγωγή στις πονηρίες της χαράς) και στο τέλος υπό την καθοδήγηση της ποιήτριας πρότειναν τις δικές τους συμπληρώσεις σε συγκεκριμένους στίχους αυτού του ποιήματος, το οποίο αποτελεί ένα ποίημα για την ποίηση, “ποίημα ποιητικής”.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου ΓΕ.Λ. Ναυπάκτου εκφράζουν τις ιδιαίτερες ευχαριστίες τους στην ποιήτρια και συνάδελφο Μαρία Σφήκα για τη δυνατότητα που προσέφερε στους μαθητές/-τριες να συνομιλήσουν μαζί της μέσω της ποίησης για την ποίηση, στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δημιουργικής Γραφής.

viber image 2024 04 13 10 39 36 631
viber image 2024 04 11 12 23 38 830